Savaitės tema

2020 BIRŽELIS

4 savaitė

MENO STOVYKLA

Meno stovykloje "Žemė, vanduo, ugnis ir oras" vaikus kviesime pasinerti į dailės, muzikos, šokio ir teatro kuriamus pasaulius. Keturios dienos skirtos keturioms stichijoms. Pirmadienio "Žemė" įtrauks vaikus į muzikos instrumentų gamybą ir grojimą jais, Žemės kilimo tapymą, šiuolaikinių šokių sūkurį. Antradienio "Vanduo" prasidės drabužių dažymu ir modeliavimu. Vėliau prasidės eksperimentai su garsu ir vandens muzika, grojimas taurėmis, vyks kūrybinės šokio improvizacijos. Ketvirtadienio "Ugnis" prasidės grojimu perkusiniais vamzdeliais. Vaikai klijuos statinius iš degtukų ir dovanos juos ugniai. Penktadienio "Oras" prasidės kvėpavimo pratimais, teatro improvizacijomis ir balionų - šuniukų lankstymu. 

3 savaitė

DIENOS STOVYKLA 

FLUENT ENGLISH CAMP. Tai dviejų dienų anglų kalbos stovykla, kurios metu bus sustiprintai mokomasi anglų kalbos. Pirmą dieną vyks interaktyvus žaidimas - lobio ieškojimas miesto erdvėse, mokykloje veiks cheminių bandymų laboratorijos. Antrą dieną statysime trumpą spektaklį anglų kalba.
MINEROLOGŲ EKSPEDICIJA NAUJOSIOS AKMENĖS RAJONE. Išvykstame į mineralų paieškos ekspediciją. Autobusu važiuosime į Naujosios Akmenės rajone esančius karjerus, vadinamuosius "Marso kanjonus". Tai naudingų iškasenų telkiniai, kurie Šiaurės Lietuvoje susiformavo dar prieš ledynmetį, maždaug prieš 230 milijonų metų, kada čia tyvuliavo jūra. Vienas įdomiausių radinių, rastų karjere, buvo tikras fitozauro, korkodilo proproproprosenelio dantis. Mūsų ekspedicijos tikslas - skaidrių mineralų paieška.
IŠVYKA Į PAULAVOS RESPUBLIKĄ IR PELĖDŲ PARKĄ. (birželio 17 d.) Aplankysime Paulavos respubliką ir Merkinės dvaro likučius. Susipažinsime su Paulavos respublikos istorija, kurios unikalumą lemia XVIII amžiuje veikusi valstiečių savivalda. Po to vyksime į Pelėdų parką, kuriame susipažinsime su pelėdų gyvenimo būdu. 

2 savaitė

SEMESTRO BAIGIMO

Baigiasi antras mokslo metų semestras. Laikas įsivertinti mokymosi pasiekimus ir pažangą. Dėl karantino vis dar negalime rengti vaikų vedamų susirinkimų bei vertinimo segtuvų pristatymo, todėl vaikai aptars savo mokymosi rezultatus kartu su savo klasės mokytoju ir pasirašys ugdymosi tikslus naujiems mokslo metams. Bendrystės pamokos vyksta per zoom'o programą. Iš savo kabinetų į šią pamoką nuotoliniu būdu jungiasi ne tik visos klasės, bet ir vaikai, kurie liko mokytis namuose. Bendrystės pamokose apžvelgsime prabėgusius mokslo metus: ko mokėmės, kaip vyko nuotolinis mokymasis, kokių naujų įgūdžių įgijome. Rengsime "protmūšius", kurių metu klasių komandos turės rasti atsakymus į sunkius klausimus, išspręsti galvosūkius, įsiminti skaičių sekas, įminti mįsles. Paskutinę mokslo metų dieną skirsime skaniajai uogai - braškei. Šventinė Braškių diena prasidės gamtos ir istorijos pamoka apie šį augalą, skaitysime Kęstučio Kasparavičiaus "Braškių dieną", po to atidarysime braškinių ledų kokteilių barą ir trankią diskoteką.

1 savaitė

GRĮŽIMO

Po dviejų su puse mėnesių trukusio karantino grįžome į mokyklą. Šią savaitę daug dėmesio skirsime bendravimui, nuotolinio mokymosi refleksijai ir žinių bei gebėjimų apibendrinimui. Atliksime tas užduotis, kurių nebuvo įmanoma atlikti nuotoliniu būdu. Be to, aptarsime, kokių reikšmingų įgūdžių prireikė mokymąsi perkėlus į virtualią erdvę. Tai ne tik kompiuterinio raštingumo įgūdžiai, bet ir gebėjimas savarankiškai mokytis, laiko valdymas bei kritinis mąstymas, padedantis atsirinkti informaciją, patikrinti, kas yra tiesa ir netiesa. Didelį dėmesį skirsime menams (teatrui, dailei, šokiui ir muzikai) bei sportui. Daug laiko leisime lauke. Filmuosime nuotaikingą muzikinį vaizdo klipą. 
2020 GEGUŽĖ

4 savaitė

 

Nuotolinis mokymasis.

3 savaitė

 

Nuotolinis mokymasis.

2 savaitė

LIETUVOS

Nuotolinis mokymasis.

1 savaitė

 

Nuotolinis mokymasis. ..................................................................................................................................................................................................................................................................                                    

2020 BALANDIS

4 savaitė

 

Nuotolinis mokymasis.

3 savaitė

 

Nuotolinis mokymasis.

2 savaitė

LIETUVOS

Nuotolinis mokymasis.

1 savaitė

 

Nuotolinis mokymasis.  ................................................................................................................................................................................................................................................................                                     .
2020 KOVAS

4 savaitė

 

Moksleivių atostogos.

3 savaitė

 

Moksleivių atostogos.

2 savaitė

LIETUVOS

Lietuva mini nepriklausomybės trisdešimtmetį. Tai labai svarbi sukaktis. Kovo 11-osios šventė vis dar turi gyvų liudininkų. Savo prisiminimais gali dalintis daugelis Nepriklausomybės atkūrimo akto signatarų. Per trisdešimt metų Lietuva tapo nepriklausoma, modernia valstybe. Jos istoriją kuria darbštūs, protingi ir širdingi žmonės. Šią savaitę skirsime mūsų šaliai. Mokykloje svečiuosis "Teatriukas" su spektaklius "Žalia gyva". Per visus tris mokyklos aukštus veiks Milžinų alėja, kurioje vaikai susipažins su asmenybėmis, garsinančiomis mūsų šalį, veiks interaktyvi modernios Lietuvos laiko juosta, už lietuviškus pinigus bus galima įsigyti Ateities daigą. Susipažinsime su Lietuvos pasiekimais kosmoso srityje. Juk esame pirmieji, išmokę kosmoso platybėse auginti lietuviškus žirnius. Savaitę užbaigsime nuotaikinga viktorina.

1 savaitė

RANKŲ

Žmogaus kūnas formavosi milijonus metų, kol įgijo savo unikalią formą bei sandarą. Sakoma, kad žmogų žmogumi padarė jo rankos. Žmogaus plaštaka yra nepaprastai graži, sukurta pagal aukso pjūvio proporcijas. Kiekvienas pirštas turi savo paskirtį. Be nykščio negalėtume dirbti, smilius - ypač lankstus, didysis - atsakingas už tikslius judesius. Pirštų galiukams būdingas ne tik unikalus raštas, bet ir nepaprastas jautrumas. Jais liečiame ir atpažįstame įvairius objektus ir medžiagas. Tamsoje net bandome "matyti" rankomis, apčiuopomis liesdami aplinkinius daiktus. Rankos - išmanus darbo instrumentas, pasižymintis ir pakankamai didele jėga, ir neįtikėtinu tikslumu. Rankų gestai papildo žmogaus kalbą. Jais galime reikšti arba sustiprinti savo jausmus ir emocijas. Rankų darbo gaminiai yra labai vertinami. Duosime savo rankoms darbo, nes šios savaitės pabaigoje mokykloje veiks pati tikriausia Kaziuko mugė.
2020 VASARIS

4 savaitė

 ŠIAUDO

Šiaudas - tuščiaviduris augalo stiebas. Istorikai spėja, kad pagonių laikais Lietuvoje egzistavo šiaudų kultūra. Juk tradicinėms lietuvių šventėms kuriami šiaudų, nendrių dirbiniai. O šiaudines skulptūras įprasta sudeginti. Iš protėvių paveldėjome vadinamųjų sodų rišimą iš šiaudelių. Senoviniai sodai pinami rombo, kvadrato ar rutulio formos ir kiekvienas turi vis kitą reikšmę.  Sodų rišimui labai praverčia erdvinis mąstymas, na, ir matematinės žinios. Tačiau nepaisant skirtingos  formos, visų sodų paskirtis - saugoti namus nuo nelaimių. Senovėje jaunavedžiams buvo dovanojamas sodas kaip turtingo gyvenimo simbolis. Ant šiaudų gimdavo žmogus. Sunkius ligonius guldydavo ant šiaudų, mat, šiaudas malšina skausmą. Senovėje į javo šiaudą žiūrėta kaip į žmogaus kūną. Šiaudas (kūnas) „išnešioja“ varpą, grūdą (sielą). Javai simbolizuoja nenutrūkstamą gyvybę. Jie vėl bus pasėti, vėl tęs rugio gyvenimą. Užtat su šiaudais buvo elgiamasi pagarbiai. Be to,  šiaudai buvo naudojami ir stogams dengti, ir apavui, skrybėlėms daryti.

3 savaitė

 

 Moksleivių atostogos.

2 savaitė

MILŽINŲ

Lietuvių kalbos žodynas teigia, kad milžinai yra nepaprastų fizinių ar dvasinių jėgų žmonės, mitologinės būtybės. Lietuvių padavimuose milžinai formavo mūsų šalies reljefą: išpildami smėlį iš kurpių augino kalnus, sielvartaudami dėl nesėkmių priverkė ežerus. Šią savaitę skaitysime padavimus ir pasakas, gilinsimės į mitus, kuriuose veikia milžinai - galiūnai. Tokių mitų turi bemaž visos pasaulio tautos. Senovės graikai tikėjo titanais. Šiaurės Amerikos indėnai raudonplaukiais milžinais. Norvegijoje gyveno troliai, o Nepalo šerpai iki šiol tiki ječiais, besislepiančiais kažkur Himalajuose. Be to, ieškosime milžinų monerų, protistų, grybų, augalų ir gyvūnų karalystėse. O pasitikdami Vasario 16-ąją, kalbėsime apie  dvasios milžinus - nepriklausomybės akto signatarus ir Vasario 16-osios reikšmę Lietuvai.

1 savaitė

MAIRONIO

Tikroji Maironio pavardė buvo Jonas Mačiulis. Baigęs teologijos studijas, jis dirbo tos pačios kunigų seminarijos profesoriumi, vėliau dėstė literatūrą Kauno universitete. Maironio kūrybai būdingi patriotiniai ir religiniai motyvai. Maironis, regis, siekė kūryboje suimti visą Lietuvos patirtį. Iš jo eilėraščių galima atkurti Lietuvos laiką – nuo mito iki istorijos. Ypač ryški meilė Lietuvai matoma eilėraščių rinkinyje “Pavasario balsai”. Šiame rinkinyje atsispindi praeities buitis ir laisvės kovų heroika, tėvynės meilės jausmai, gamtos grožio pajautimas, aukštinama gimtoji kalba, sekama bei stilizuojama liaudies kūryba. Iš Maironio poezijos mokykimės mylėti Lietuvą.
2020 SAUSIS

4 savaitė

SEMESTRO BAIGIMO

Laikas įsivertinti pirmo semestro rezultatus. Kiekvieno semestro pabaigoje vaikai kruopščiai atsirenka geriausius darbus - savo sėkmės, gebėjimų  ir pažangos įrodymus. Visą savaitę jie, gilindamiesi į gero darbo kriterijus, mąstys apie savo mokymąsi, vertins save, argumentuos, kodėl pasirinko vienus ar kitus darbų pavyzdžius, kels ir rašys naujus mokymosi tikslus. Rinkdami geriausius darbus vaikai įsisąmonina stipriąsias savo puses. Atpažinę silpnąsias puses paverčia jas naujais mokymosi tikslais. Atrinkti darbai susegami į Vertinimo segtuvą. Šią savaitę prasideda mokinių, jų tėvelių ir mokytojų individualūs susitikimai, kuriuos veda vaikai. Susitikimo metu vaikai pristato Vertinimo segtuvus tėvams ir mokytojams, apibūdina savo pasiekimus ir pažangą. Tikime sąmoningu mokymusi.  

3 savaitė

ĮSPŪDŽIO

Įspūdžiu vadiname stiprų žmogaus minčių ir jausmų paveikimą. Psichologai teigia, kad įspūdis susiformuoja per 5 sekundes, ir moko, kaip padaryti kitiems gerą pirmąjį įspūdį. Psichologijos moksle yra žinomas imprintingo arba įspaudo efektas - prieraišumo susiformavimas, būdingas tam tikriems gyvūnams. Imprintingo pagrindu iš kiaušinio išsiritę ančiukai ar žąsiukai atpažįsta mamą ir seka paskui ją. Nors žmogus gerokai skiriasi nuo paukščiuko, tačiau Motinos įspaudas lieka jo mintyse ir jausmuose visam gyvenimui. Įspūdis yra stipriai susietas su jausmu, nuotaika, emocija. XIX a. pabaigoje - XX a. pradžioje mene - dailėje, muzikoje ir literatūrje -  susiformavo impresionizmo kryptis. Impresionizmo pagrindas - įsitikinimas, kad viskas pasaulyje nuolat kinta ir tikra yra tik tai, ką atskiras žmogus mato ir jaučia konkrečią akimirką. Impresionistų kūrybai būdinga trumpalaikių pojūčių, unikalių įspūdžių, asmeninių išgyvenimų perteikimas. Be to, impresionizmas išpuoselėjo ištikimybę gamtai, todėl šią savaitę vaikai turės galimybę gyvai susipažinti su kai kuriais įspūdingais gyvūnais.

2 savaitė

MĖLYNA

Prieš 48 metus erdvėlaivio "Apollo 17" astronautas Harisonas Šmitas pirmą kartą iš kosmoso nufotografavo mūsų planetą ir pavadino ją "mėlynu marmuru". Dar po 22 metų bepilotis erdvėlaivis "Voyager 1" atsiuntė žmonijai Žemės nuotrauką, padarytą ties tolimuoju Jupiteriu. Tąkart mūsų planeta atrodė kaip "mėlynas blyškus taškelis". Taigi gyvename mėlynojoje planetoje. Mus gaubia mėlynas dangus, telkšo mėlyni vandenys. Mėlynos spalvos istorija labai įdomi. Senovės Egipte  faraonų laivai buvo puošiami mėlynos spalvos burėmis. Natūraliai išgaunami mėlynos spalvos dažai buvo labai brangūs, todėl mėlynai puoštis galėjo tik labai turtingi žmonės. Pasakojama, kad net garsusis Mikelandželas nebaigė tapyti vieno iš savo paveikslų, nes neįpirko iš lazurito išgaunamų mėlynų dažų. Iki šiol sakoma, kad mėlyna - karališka spalva. Įspūdingai atrodo dailininko Nikolajaus Rericho mėlyni Himalajai. Dailininkas tikėjo, kad mėlyna spalva stiprina žmogaus dvasingumą. Ši spalva reiškia begalybę, intelektą, patikimumą ir ramybę. 

1 savaitė

ORIONO

Žiemos danguje ypač gerai matomas Oriono žvaigždynas. Atpažinę jį dangaus skliaute galime rasti visus kitus žiemos žvaigždynus ir jų ryškiąsias žvaigždes. Tauro žvaigždyną su įspūdinguoju Aldebaranu, Didžiojo Šuns žvaigždyną su ties horizonto linija pulsuojančiu Sirijumi, Dvynių žvaigždyną su Poluksu ir Kastoru, Vežėjo žvaigždyną su Kapela ir jos "ožiukais" ir kt.  Orioną lengva atpažinti iš trijų jo "diržo" žvaigždžių, lietuvių vadinamų trimis sesutėmis. Nepaprastai įspūdingi Oriono ūkai, kuriuose dar tik prasideda žvaigždėdara, o ryškiosios žvaigždės, pavyzdžiui, Betelgeizė savo gyvenimą baigia. Šiuo metu ji jau virto raudonąja milžine. Šią savaitę stebėsime dangų, kalbėsime apie žvaigždynus, ieškosime paralelių tarp žmogaus ir žvaigždės gyvenimo.

 

2019 GRUODIS

4 savaitė

Moksleivių atostogos.

3 savaitė

KALĖDŲ LAUKIMO

Šią savaitę mokykloje atidaromos kalėdinės dirbtuvės! Joms vadovaus mūsų penktokai. Veiks tokios dirbtuvės: Kūčiukų kepimo, Rožių gaminimo, Vilnos širdelių vėlimo, Atvirukų piešimo, Kepuraičių pynimo bei Meškučių siuvinėjimo. Gaminsime mažas kalėdines dovanėles Maltos ordino pagalbos tarnybai, kurioje dirbantys savanoriai rūpinasi seneliais, vienišais, skurstančiais, turinčiais negalią žmonėmis, taip pat socialiai remtinais vaikais ir artėjančių švečių proga dovanos jiems VHM vaikų rankomis kurtus gaminius. Penktadienį  šalia mokyklos nemokamai vaišinsime arbata praeivius. Jeigu oro sąlygos bus palankios, kieme gros mokyklos pučiamųjų orkestras. 

2 savaitė

ŠVIESOS arba BALTOJO NIEKO

Poetas Sigitas Geda į vaikų eilėraščius atvedė simbolius, mitus, intuityvias pajautas ir žmogaus Būtį. Jo eilėraščiai vaikams - daugiasluoksniai, adresatas - dvilypis: paviršiuje raibuliuoja vaikams suvokiami, žaismingi ir "vaikiški" įvaizdžiai,  gelmėje -  suaugusio žmogaus intelektu iššifruojamos prasmės. Paviršiuje Baltasis Niekas - mažas berniukas, gelmėje - mitinis herojus, demiurgas arba Dievas, kuriantis pasaulį iš amžino pirminio chaoso. "Tikrasis demiurgas gali būti tik žaidžiantis vaikas." - rašė poetas. Mito ryšys su žaidimu turi gilias istorines šaknis. Mokslininkai vaikų žaidime ieško mitinio mąstymo atspindžių, juk  mito ir žaidimo tikslas tas pats – abiejuose kuriamas pasaulis. Baltasis Niekas vaizduojamas esąs kosminės kilmės. Jo tėvelis – Mėnesėlis, močiutė – Saulužėlė, seselės – žvaigždelės. Niekas šlovinamas kartu su vėjų paparčiu, simbolizuojančiu pasaulio medį. Jis kovoja su chaoso jėgomis: Penkiaburniu Šešialūpiu, Geležonu ar graibštukais. Eilėraščuose daug alogizmų, o juk vaikai labai juos mėgsta. Jie kelia juoką, o pagal mito logiką juokas yra galingiausia ginklas. Būtent juoku Niekas nugali slibinus ir baisūnus. Šiemet sukanka 40 metų Vytauto Kernagio įdainuotoms "Baltojo Nieko dainelėms". Tradicinę VHM Šviesos šventę šiemet dedikuojame Baltajam Niekui ir Sigito Gedos bei Vytauto Kernagio talentų sintezei. 

1 savaitė

KALNŲ.........

Kalnų skulptūriškos formos - kalnagūbriai, kalnynai, plokščiakalniai, tarpekliai ir slėniai - žavi savo grožiu ir didybe. Kalnai formavosi šimtus milijonų metų judant Žemės plutai. Galingos jėgos stūmė, raukšlėjo ir kūrė kvapą gniaužiantį grožį. Kiekvienais metais aukščiausios planetos viršukalnės vilioja tūkstančius žmonių. Tačiau kalnai nėra vien stulbinanti peizažo detalė. Kalnai dažnai laikomi ypatinga jėgos vieta, pačios gamtos sukurta šventove ir dievybių buveine. Visos religijos turi bent vieną tokią garbinamą viršukalnę. Taigi domėsimės ne tik geografijos žiniomis, bet ir kalnų mitologija. Šią savaitę mokykloje svečiuosis alpinistas, keliautojas ir fotografas Vladas Vitkauskas, pirmasis lietuvis įkopęs į Everestą. Laipiojimą uolomis išbandysime praktiškai treniruotėje. 

 

2019 LAPKRITIS

4 savaitė

MAŽOJO PRINCO

"Mažasis princas" - vienintelė Antuano de Sent Egziuperi knyga, kuria rašytojas kreipiasi į vaikus. Apie mažąjį princą skaitytojams pasakoja knygos autorius - lakūnas. Prieš keletą metų Sacharos dykumoje, betaisydamas sugedusį lėktuvą, lakūnas susipažįsta su auksaplaukiu berniuku - mažuoju princu - ir sužino jo istoriją. Mažojo princo planetoje auga graži, tačiau labai įnoringa rožė. Negalėdamas su ja suartėti, mažasis princas palieka namus. Bekeliaudamas po asteroidus, jis susiduria su vienišu karaliumi, tuščiagarbiu, girtuokliu, biznieriumi, žibintininku, geografu, tačiau nė vienas iš jų netampa princo bičiuliu. Princas vis prisimena ir prisimena savąją gėlę, kol Žemėje sutikta ir prisijaukinta išmintingoji lapė padeda suvokti, kodėl paliktoji rožė tokia jam brangi ir kaip derėtų elgtis toliau. Gavęs iš lakūno nupieštą avį, kurios reikia nuėsti jo planetoje baobabų krūmams, mažasis princas, geltonosios gyvatės padedamas (jos įgėlimas - mirtinas!), grįžta į savąją žvaigždę. 

3 savaitė

AUSTRALIJOS

Australija - pati mažiausia iš septynių žemynų, apsupta Indijos ir Ramiojo vandenynų. Tris ketvirtadalius žemyno dengia dykumos. Vakaruose - Didysis Vandenskyros kalnagūbris. Šalia Australijos driekiasi Didysis barjerinis koralinis rifas. Australija garsėja unikalia fauna, neveltui jos herbe vaizduojama kengūra ir emu. Tikrieji Australijos gyventojai, aborigenai, tesudaro 2 procentus šalies gyventojų. Jų mitai byloja apie "Svajų laikus", kai pasaulis buvo "išdainuotas" būčiai. Svajos yra su gyvybinėmis ir tveriančiomis galiomis siejami protėviai, apie kuriuos sužinota per sapnus. Svajų laikus mena šventa Uluru uola, stūgstanti bemaž žemyno viduryje. 

2 savaitė

MOKSLO TAIKAI

Sakoma, kad žinios nedoro žmogaus rankose prilygsta kardui bepročio rankose. Mokslas kuriamas žmogaus intelektu, tačiau kiekvieną minties rezultatą turi įvertinti mūsų sąžinė. Taigi mokslinėje veikloje negalime nepaisyti moralinių vertybių. Lapkričio 10-ąja minima pasaulinė mokslo taikai ir vystymuisi diena. Mokslas - didelė jėga, kuri veda žmoniją į priekį ir skatina kurti gėrį. Gilinsimės į mokslo sąvoką, žinias tikrinsime eksperimentiškai. Susipažinsime su lietuvių mokslininkų atradimais.

1 savaitė

KAMILIO SEN SANSO

Kamilis Sen Sansas - prancūzų kompozitorius, pianistas, vargonininkas, dirigentas. Vaikystėje buvo laikomas vunderkindu: dviejų metukų pradėjo skambinti fortepijonu, trejų - sukūrė savo pirmąją pjesę fortepijonui, nuo penkerių - koncertavo. K. Sen Sansas - universalaus talento, plačios erudicijos žmogus. Jis domėjosi istorija, geologija, archeologija, botanika, matematika, astronomija, dalyvaudavo mokslininkų diskusijose, parašė mokslinių straipsnių ir esė apie akustiką, senovės Romos teatro istoriją, botaniką, filosofiją, senuosius instrumentus.  K. Sen Sanso muzika - šviesiai lyriška, grakšti, elegantiška. Šią savaitę susipažinsime su  Kamilio Sen Sanso "Žvėrių karnavalu". Mokysimės klausytis muzikos, skaityti grafiškai pavaizduotą kūrinio partitūrą, kūno judesiais vaizduoti kūrinį, klausysimės gyvai violončele griežiamos K. Sen Sanso "Gulbės", juoksimės iš kompozitoriaus muzikinių pokštų. O penktadienį pasinersime į tikrą muzikinį kaukių karnavalą! 

2019 SPALIS
  Moksleivių atostogos.

4 savaitė

KUNIGAIKŠČIŲ

Praeitis tampa suprantama tik žvelgiant į ją iš dabarties, o dabartį lengviau suvokti žvelgiant iš praeities. Prieš daugiau nei tūkstantį metų istorijos metraščiuose paminėtas Lietuvos vardas. Lietuviai istorijos arenoje pasirodo kaip karių ir pagonių tauta. Kunigaikščiai visų pirma buvo karvedžiai. XIII amžiaus metraščiuose minimi 5 vyresnieji kunigaikščiai iš 2-3 giminių, kurie galėjo kolektyviai valdyti Lietuvos žemes. Vienas iš jų - Mindaugas. Lietuva buvo paskutinė Europos karalystė, įkurta viduramžiais. Tiesa, ji gyvavo tik dešimtmetį - nuo Mindaugo vainikavimo karaliumi iki jo mirties. Ankstyvieji Lietuvos istorijos amžiai pažymėti kovomis su kalavijuočių ir kryžiuočių ordinais.  Šią savaitę susipažinsime su Mindaugo ir Vytauto Didžiojo gyvenimo faktais bei jų valdymo reikšme.

3 savaitė

NEŽINOMOJO

Bet koks mokymasis prasideda nuo nežinojimo. Tiltas tarp nežinojimo ir žinojimo yra mūsų mąstymas bei stiprus troškimas pažinti, sužinoti, suprasti. Filosofijos tėvu pelnytai vadinamas Sokratas teigė, jog "žino, kad nieko nežino". Tai sakydamas, jis turėjo galvoje, kad žmogus amžinai turi ieškoti tiesos ir gėrio. Tiesa atrandama klausinėjant - tai garsusis Sokrato metodas, kai tinkamai užduodami klausimai veda mokinį tiesos atradimo link. Nežinomųjų dydžių ieškome matematikoje. Iš matematikos žinome, jog išspręsti lygtį reiškia rasti nežinomųjų reikšmes, su kuriomis ji teisinga. Šią savaitę vyks gamtamokslinis žygis į Elniakampį. Tai puikus būdas atrasti visus rudeniško miško "nežinomuosius". Be to, susipažinsime su Nikolajaus Nosovo Nežiniuku, kurio "nežiniukiškumas" susijęs su vaikišku naivumu, noru viską išbandyti ir fantazuoti.

2 savaitė

LAIŠKO

Laiškai rašomi nuo rašto atsiradimo pradžios.  Jais siunčiamos žinios įveikia erdvę ir laiką. Parašytas žodis paprastai būna labiau apgalvotas, išgrynintos minties. Spalio 9-ąją minima pasaulinė pašto diena. Šią savaitę domėsimės pašto karveliais. Gilinsimės į laiškų rašymo taisykles. Susipažinsime su "dangaus" ir "laimės" laiškais, kuriuos tyrinėja folkloristai. Skaitysime tremtinių laiškus, kurie pasiekė mūsų laikus. Susipažinsime su šeima, kurių namuose laiškai keliavo iš kambario į kambarį, dar labiau suartindami jos narius. Ir patys rašysime labai daug laiškų.

1 savaitė

SIDABRINIO SIŪLO

Iki  Mokytojų dienos likus savaitei, kviečiame vaikus mąstyti apie Mokytojo reikšmę žmogaus gyvenime bei mokytojo ir mokinio ryšį. Egzistuoja graži metafora - mokytojo ir mokinio ryšys vadinamas sidabriniu siūlu, gija, kuri jungia Mokytojo ir mokinio širdis. Plačiąją prasme - Didieji Mokytojai veda žmoniją evoliucijos keliu, keldami jos sąmoningumą. Tai mąstytojai, poetai, religijų lyderiai, mokslininkai ir pan. Siaurąja prasme - kiekvienas iš mūsų turėjo ar turi mokytojų, kurie padarė mums reikšmingą įtaką, įkvėpė aukštiems tikslams, ugdė vertingas savybes.  


2019 RUGSĖJIS

4 savaitė

BALTŲ VIENYBĖS

Baltų vienybės diena minima rugsėjo 22 dieną. Ji susijusi su istoriniu Saulės mūšiu, kuriame susivienijusios žemaičių ir žiemgalių gentys  1236  metais sumušė kalavijuočių ordino riterius. Lietuvos ir Latvijos seimai Saulės mūšio dieną – rugsėjo 22-ąją – paskelbė Baltų vienybės diena. Beje, tądien Saulė pasiekia rudens lygiadienio tašką. Taigi turime puikią progą gilintis į Baltų kultūrą, kalbą ir papročius. Baltų tautoms priskiriami latviai, lietuviai ir prūsai. Šią savaitę mokysimės kalbėti ir net dainuoti prūsiškai bei latviškai. Dalyvausime edukacinėje išvykoje, skirtoje senoviniam baltų genčių gyvenimo būdui pažinti. Susipažinsime su baltų genčių pasaulėjauta, žvaigždėtyra ir mitologija. 

3 savaitė

MOKINIO.........

Mokinystė yra labai gili, prasminga ir nevienareikšmiška tema. Viena vertus, mokiniu imame vadinti septynerių metų vaiką, kuris pradėjo lankyti ugdymo įstaigą. Kita vertus, visi esame Gyvenimo mokyklos mokiniai ir kasdien išmokstame vis kitas pamokas. Kartu su vaikais gilinsimės į žodžio "mokinys" kilmę. Prieš bemaž 90 metų šį žodį įtvirtino kalbininkas Jonas Jablonskis, išgirdęs artoją šiuo žodžiu vadinant jautuką, dar negebantį tinkamai vagos arti. Lietuvių mitologijoje egzistuoja sakmės apie Mokus - nepaprastus akmenis, o istorija mini žynių arba vaidilų - pačių protingiausių genties žmonių - akmenis - aukurus. Žinome, kad žyniai buvo ir pirmieji žmonijos mokytojai, perduodantys savo žinias mokiniams. Matyt, neveltui turime liaudyje išlikusį posakį "Eik pas Moką pasimokyt!"? Žynių nebeliko, o akmenys vis dar dūla, slėpdami savyje amžių išmintį. Sanskrito kalboje yra žodis "mokša", reiškiantis išsilaisvinimą iš samsaros rato. Vadinasi, mokša yra tas, kuris įveikė savo neišmanymą ir tapo laisvu. O nemokša? Turi dar daug pamokų išmokti. 

2 savaitė

GROŽIO

Žvaigždės visai kaip žmonės gimsta, gyvena ir miršta. Kosmoso ūkuose nuolat formuojasi pavienės žvaigždės arba ištisi jų spiečiai. Jų gyvenimas trunka milijardus metų, o baigiasi galingomis supernovomis. Supernovų šviesa kuriam laikui gali nustelbti visos galaktikos šviesą. Sprogdamos žvaigždės išdalina save, paskleisdamos žvaigždinę medžiagą po kosminę erdvę. Šios medžiagos dėka susidarė mūsų planeta ir radosi gyvybė Žemėje. Geležis mūsų venose, kalcis kauluose ir dantyse, vandenilis ir anglis ląstelėse - viskas kosminės prigimties. Esame sudaryti iš žvaigždžių. Grožio ieškosime ne tik astrofizikoje, bet ir matematikoje. Sakoma, kad skaičiais galima aprašyti visą pasaulį.    

1 savaitė

ŠYPSENOS

Iš 8 milijonų mūsų planetoje egzistuojančių gyvybės rūšių vienintelis žmogus geba šypsotis. Apie šypsenos galią galima daug kalbėti. Šypsena pakelia nuotaiką, stiprina sveikatą, gerina charakterį. Šypsena paprastai dovanojama kitiems, todėl gali sujungti, suvienyti žmones. Prieš 500 metų garsusis Leonardas da Vinčis nutapė "Moną Lizą" ir ilgiems šimtmečiams užminė jos nepaprastos šypsenos paslaptį. Kasmet apie 8 milijonus meno mylėtojų aplanko Luvro muziejų, kad pamatytų josios šypseną. O prieš 150 metų Anglijoje gyvenęs matematikos profesorius Luisas Kerolis aprašė septynmetės Alisos nuotykius Stebuklų šalyje. Toje požemio karalystėje gyvena Češyro katinas: išmintingas, galintis netikėtai atsirasti ir taip pat netikėtai išnykti, bet, svarbiausia,  jis moka šypsotis.