Naujienos

XV-ieji tarptautiniai humanistinės pedagogikos Skaitymai Tbilisyje

01 Bal. 2016

Kasmetiniai humanistinės pedagogikos Skaitymai - renginys, kuris subtiliai ir pakylėtai kalba  apie Mokytojo misiją ir įkvepia kurti prasme ir potekstėmis praturtintas pamokas. Tai trys dienos jaudinančios dvasinės bendrystės, kai visi  glėbesčiuojasi, dovanoja vieni kitiems mielas smulkmenas, rankdarbius, suvenyrus iš savo šalies. Tai trys dienos jausmų alchemijos, nesumeluotų šypsenų, nuoširdaus palaikymo, paprasto... gerumo. Ir išminties! Begalinės išminties! Kaskart stebiuosi mokytojų, paruošusių pranešimus, laboratorijas ar meistriškumo pamokas, dvasingumu ir įžvalgų gelme. Atrodo,  jie visi kalba sentencijomis ir aforizmais. Nespėji rašyti, nespėji konspektuoti... 

Vakarais koncertai, gyva muzika, džiūgaujantys vaikai iš "Basti Bubu" meno studijos  ir talentingojo režisieriaus Jevgenijaus Myškino spektaklis "Mis Margaritos metodas" apie tai, kas nutinka, kai į mokytojo širdį vietoj meilės nusileidžia tamsa. 

Trys dienos pralekia kaip viena akimirka. Išsiskirti sunku. Graudulys kažkur gerklės gilumoje. Taip jaučiasi vaikai, kai atsisveikina su savo draugais, sutiktais vasaros stovykloje. Jie verkia, prisiekia neužmiršti vieni kitų ir pasižada susitikti kitą vasarą.

Mes irgi pasižadėjome sugrįžti kitą pavasarį į XVI-uosius Skaitymus Minske. Paskelbta nauja tema - "Pamilkite ateitį - sparnai išaugs". Galime visus metus mąstyti, kurti, svajoti apie ateities žmoniją, Darnos pasaulį, grožio ir harmonijos principus, vienybę ir taiką.

O dabar dalinuosi mintimis, kurios taip dosniai skambėjo Skaitymų metu.

Šalva Amonašvilis:

 • Vaiką reikia mylėti gražiai ir taip, kad jis suprastų esąs mylimas, priimtų jūsų meilę. Negalima mylėti grubiai, autoritariškai.
 • Žmogaus atmintis - ypatinga; ji atsirenka tai, ko reikės ateityje, tarsi žino tavo likimą, regi tavo ateitį.
 • Prisimink motinos rūpestį, tėvo žodį, senelio pamokymą, mokytojo šypseną, draugo patarimą, kaimyno gerumą, vaiko džiaugsmą, praeivio išmintį. Būk dėkingas už tai, ir dvasingumas bei dora rasis tavo širdyje.
 • Humanistinės pedagogikos šaltiniai yra šventieji raštai, klasika tapę pedagogikos veikalai, filosofiniai mokymai, kūrybinė mokytojų praktika.
 • Mokykloje mokytojai turi kurti! Jeigu jums neleidžiama, trukdoma, kurkite pogrindyje, kitaip prarasime kartą.
 • Viską galima atidėti ateičiai, tačiau Meilės atidėti nevalia. Mylėkite kiekvieną akimirką, negailėdami ir neatidėdami rytdienai.

Viktorija Bak, biologijos mokytoja:

 • Pamoka yra sumažintas gyvenimo modelis, turintis ritmingą kaitą, Tiesos momentą, besivadovaujantis grožio ir harmonijos dėsniais.
 • Pamokoje jau dabar galima išgyventi vienybę ir brolybę - santykius, kurie bus būdingi ateities žmonijai.

Igor Kiršin, kalbos ir literatūros ugdymo studijos "Saulėtas sodas" įkūrėjas:

 • "Aš" keiskime į "mes": ten, kur susirenka bendraminčiai, prasideda tikrasis gyvenimas, nematoma tėkmė, kurianti gyvenimo aplinkybes.
 • Stiprybė vienybėje - prasidedame tada, kai esame kartu, baigiamės, kai išsiskiriame.
 • Suprasti reiškia pajausti - kol nejauti, nieko nesupranti.